Emberi erőforrás-kutatások

Prof. Dr. Polónyi István

(A szakirodalom frissítve: 2018. 03. 01.)

1.) Az oktatás, illetve az emberi erőforrás fejlesztés és a gazdaság közötti kapcsolatot elemző közgazdasági teóriák (az emberi tőke elmélet, a szűrő elmélet, az emberi erőforrás tervezési elmélet, az oktatás fogyasztási megközelítése) valamint szociológiai és politológiai megközelítések.

(ajánlott)

• Atkinson, G.B.J.: Újabb fejlemények az oktatás finanszírozásában, In.: Oktatásfinanszírozás (Szer: Semjén A - Lukács P.) Oktatáskutató Intézet, Budapest, 1988)
  • Becker, G.S.: Investment in Human Capital. A Theoretical Analysis, Pournal of Political Economy, 1962. okt. Supplement
  • Bertrand, Olivier: Az emberi erőforrások tervezése. Felsőoktatási Koordinációs Iroda, 1993.
  • Coombs, Ph. H.: Az oktatás világválsága, Rendszerelemzés, Tankönyvkiadó, Budapest, 1971.
  • Csaba Iván - Tóth István György (1999): A jóléti állam politikai gazdaságtana In.: A Jóléti állam politikai gazdaságtana (Szerk.: Csaba Iván - Tóth István György) Osiris - Láthatatlan Kollégium, Budapest
  • Friedman, M. : Kapitalizmus és szabadság - Akadémia Kiadó, Budapest, - MET Publishing Corp., Florida-Budapest, 1996
  • Fuller, Bruce -Richard Rubinson: Az iskolázottság hatása a nemzetgazdaság növekedésére. In.: Oktatási rendszerek elmélete. Szöveggyűjtemény (Szerk.: Halász Gábor–Lannert Judit) Okker Kiadó Kft.
  • Fuller, Bruce -Richard Rubinson: Kiterjeszti-e az állam az iskoláztatást? A tapasztalatok áttekintése In.: Oktatási rendszerek elmélete. Szöveggyűjtemény (Szerk.: Halász Gábor-Lannert Judit) Okker Kiadó Kft.
  • Gábor R. István: Mi a hasonlóság az egyetemi tanulmányok és a disznóól között? Ajánlás és széljegyzetek. Közgazdasági Szemle, 1999. június
  • Glennerster, H.(1999): Az oktatás gazdaságtana: a szerencse forgandó? In.: A jóléti állam politikai gazdaságtana (szerk.: Csaba I.- Tóth I. Gy.) Osiris - Láthatatlan Kollégium, Budapest, 1999.
  • Hirschman, A., O. (1995): Kivonulás, tiltakozás, hűség Osiris Kiadó, Budapest
  • Johnson, D.,B. (1999): A közösségi döntések elmélete Osiris Kiadó, Budapest
  • Oktatásfinanszírozás (szerk: Semjén A. - Lukács P.) Oktatáskutató Intézet, Budapest, 1988.
  • Polányi Károly: Az archaikus társadalom és a gazdasági szemlélet, Gondolat Budapest 1976.
  • Schultz, Th.W.: Beruházás az emberi tőkébe - Közgazdasági és Jogi Könyvkiadó Budapest 1983
  • Semjén András: Oktatásfinanszírozás: az európai út Egy modell változása - In: Az oktatás jövője és az európai kihívás (Szerk: Halász G.) - Educatio Bp. 1993.
  • Varga Júlia (1998) Oktatás-gazdaságtan. Közgazdasági Szemle Alapítvány, Budapest, 1998

2.) Az egyes oktatási rendszerek és alrendszerek működésének elemzési lehetőségei gazdasági, fenntarthatósági, költséghatékonysági szempontból kitekintve a hazai és az OECD országok oktatási rendszereinek legfontosabb gazdasági, költséghatékonysági indikátoraira, jellemzőire.

3.) Az oktatás demográfiai összefüggései, a fejlett és fejlődő világ továbbá a hazai demográfiai folyamatok (termékenység, házassági mozgalom, csonka családok, etnikai csoportok stb.) és azok hatása az oktatási rendszerekre a 20. század végén és a 21. század elején – oktatáspolitikai és oktatásgazdasági összefüggések.

4.) Az oktatás-gazdaságtan és oktatáspolitika összefüggései, a 20. század végének, 21. század elejének oktatásfejlődési és oktatásfinanszírozási tendenciái az oktatás-gazdaságtan aspektusából.

5.) Az oktatás alrendszereinek (közoktatás, szakképzés, felsőoktatás, felnőttképzés, munkahelyi oktatás, élethosszig tartó oktatás/tanulás) gazdasági, munkaerő-piaci kapcsolatai, a foglalkoztathatóság kérdései.

• Felsőoktatás és foglalkoztathatóság Educatio 2010/3
  • Frissdiplomások 2010
  • Galasi Péter – Varga Júlia (2005): Munkaerőpiac és oktatás
  • Garai et al (2010) : Frissdiplomások 2010
  • Hermann Zoltán: Foglalkoztatás, iskolázottság és képzettség
  • (ajánlott)
  • Falusné Szikra Katalin: Munkanélküliség és képzettség. Közgazdasági Szemle, 1997. december
  • Flabbi, l. – Paternostro, S. – Tiongson, E. R. (2007): Returns to Education in the Economic Transition: A Systematic Assessment Using Comparable Data. World Bank Policy Research Working Paper 4225
  • Galasi Péter (2008a): A felsőfokú végzettségű munkavállalók munkaerő-piaci helyzete és foglalkozásuk-iskolai végzettségük illeszkedése, Budapesti Munkagazdaságtani Füzetek BWP – 2008/3
  • Hermann Zoltán (2008): Hogyan értelmezzük az iskolarendszer minőségi mutatóit nemzetközi összehasonlításban?, Fazekas K. (szerk.): Közoktatás, iskolai tudás és munkapiaci siker, KTI könyvek 9., MTA KTI
  • Kertesi Gábor–Köllő János (2006): Felsőoktatási expanzió, „diplomás munkanélküliség” és a diplomák piaci értéke. Közgazdasági Szemle, LIII. /3, (201–225. o.)
  • Kézdi Gábor (2004): Iskolázottság és keresetek. In.: Fazekas Károly–Varga Júlia (szerk.): Munkaerőpiaci Tükör 2004. MTA KTI–OFA, Budapest
  • Kézdi Gábor (2008): Nem csupán a rendszerváltás következménye A szakiskolai képzés hanyatló hozadékai mögött álló okok Magyarországon, In.: Fazekas K. (szerk.): Közoktatás, iskolai tudás és munkapiaci siker, KTI könyvek 9., MTA KTI
  • Köllő János (2008): Munkahelyi olvasási követelmények és a képzetlen munkaerő foglalkoztatása Nyugat- és Közép-Kelet-Európában, Fazekas K. (szerk.): Közoktatás, iskolai tudás és munkapiaci siker, KTI könyvek 9., MTA KTI
  • Szakképzés, szakképzettség Educatio 2016/1