Mitrovics Gyula (1871-1965)

Mitrovics Gyula, mint a Debreceni Egyetem első pedagógia professzora és a tanárképzés megszervezője, a Neveléstudományi Intézet jelentős alakja.

Mitrovics Gyula 1871-ben született Sárospatakon. Édesapja, az idősebb Mitrovics Gyula református lelkész és teológia tanár volt, akit a magyar református egyháztörténet nagy hatású egyházi íróként is számon tart. Az ifjabb Mitrovics egyetemi tanulmányait a budapesti, a bécsi és a berlini egyetemen végzete, majd a sárospataki gimnáziumban helyezkedett el tanárként. 1909-ben azonban már a Debreceni Református Kollégiumban kapott tanári állást. 1914 és 1918 között a kollégiumi könyvtár igazgatói teendőit látta el. Ezzel párhuzamosan 1917-ben az egyetem magántanárává lépett elő. A professzori kinevezését 1918-ban kapta meg, s egészen 1941-ig vezette a Neveléstudományi Tanszéket.

Neveléstudományi koncepciója elsősorban a sárospataki és a debreceni kollégium, valamint a kolozsvári egyetem protestáns hagyományaiból eredt. Filozófiai felfogásának alakulására nagy hatást tett Kant, Herbert Spencer, Wundt és Paul Barth elmélete.

Mitrovics pedagógiai munkássága esztétikai tevékenysége mögött bizonyos mértékig háttérbe szorult. A Magyar Esztétikai Társaság elnöki tisztének betöltése és az Esztétikai Szemle című folyóirat szerkesztése mellett a neveléstudományi kutatásokra kevesebb időt fordított. Nemcsak pedagógiai rendszere volt esztétikai alapozású, jóformán minden tárgyat az esztétika nézőpontjából szemlélt. Mitrovics első jelentősebb pedagógiai munkája a Nevelésügyi feladatok a háború után című írás volt.

Pedagógiai rendszerét A neveléstudomány alapvonalai című munkájában fejtette ki legátfogóbban. Mitrovics szilárdan hitt abban, hogy a nevelésben művészi-esztétikai szempontok érvényesítésére kell törekedni. Valójában tehát a művészetnek tulajdonította legnagyobb jelentőséget az érzelmek fejlődésének szempontjából.

Mitrovics jelentős mértékben hozzájárult a tanárképzés megszervezéséhez is. Hangsúlyozta mind az elméleti, mind a gyakorlati képzés tökéletesítését.

Mindent figyelembe véve, Mitrovics Gyula kiemelkedő alakja, iskolateremtő egyénisége az egyetem Neveléstudományi Intézetének, hiszen munkásságával tevékenyen hozzájárult az esztétikai alapozású neveléstudomány formálásához.