Komparatív oktatáspolitika

Prof. Dr. Kozma Tamás

1. Az oktatáspolitika nemzetközi kihívásai (gazdasági, társadalmi és demográfiai változások)

• Cséfalvay Zoltán 2004. Globalizáció. Budapest: Nemzeti Tankönyvkiadó
  • Hautzinger Zoltán et al 2014. A migráció elmélete. Budapest: Nemzeti Közszolgálati Egyetem
  • Husén, Torsten 1994. Az oktatás világproblémái. Budapest: Keraban
  • Spéder Zoltán ed, 2011. Demográfiai jövőkép. Budapest: Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanács

2. A közoktatás és a felsőoktatás átalakulása

• Coombs, Philip H. 1969, 1971. Az oktatás világválsága. Budapest: Tankönyvkiadó
  • Halász Gábor 1996. A közoktatási rendszerek irányítása. Budapest: OKKER
  • Sáska Géza ed. 2015. Az általános iskola hetven éve. Educatio ® 24, 4. tematkius szám.
  • Kozma Tamás 2004. Kié az egyetem? Budapest: Új Mandátum Kiadó
  • Pusztai, Gabriella 2015. Pathways to Success in Higher Education. Frankfurt a.M.: Peter Lang Publishers

3. A szakképzés és a felnőttoktatás átalakulása

4. Diákok és tanárok mint a nemzetközi oktatáspolitika formálói

5. Kormányzatok és NGO-k mint a nemzetközi oktatáspolitika formálói

6. Nemzetközi szervezetek mint az oktatáspolitika formálói (különös tekintettel az EU-ra)

• Bábosik István - Kárpáti Andrea eds. 2002. Összehasonlító pedagógia: a nevelés és oktatás nemzetközi perspektívái. Budapest: Books in Print
  • Kozma Tamás 2006. Az összehasonlító neveléstudomány alapjai. Budapest: Új Mandátum Kiadó.
  • Education at a Glance. Paris: OECD (az időszerű évfolyam)
  • Halász Gábor 2012 Oktatás az Európai Unióban - tanulás és együttműködés. Új Mandátum, Budapest.

7. Az oktatásügy és oktatáspolitika kontinentális rendszere (egy választott ország alapján)

• Báthory Zoltán - Falus Iván eds. 1997. Pedagógiai Lexikon. Budapest: Keraban (néhány jellemző ország oktatási rendszere)
  • EURYDICE (választott ország és oktatási rendszere / rendszerei)
  • Döbert, Hans et al eds 2010, Die Bildungssysteme Europas. München: Schneider Verlag. (Hörner, Wolfgang et al. eds, 2015. The Educational Systems of Europe. Springer Publishing House.)

8. Az oktatásügy és oktatáspolitika atlanti rendszere (egy választott ország alapján)

• Báthory Zoltán - Falus Iván eds. 1997. Pedagógiai Lexikon. Budapest: Keraban (vonatkozó szócikkek)
  • Zsigmond Anna 2005. Társadalom és oktatás Amerikában. Budapest: Gondolat Kiadó
  • ERIC Institute of Education Sciences. (választott szócikk: Egyesült Királyság, Ausztrália, Kanada, Új-Zéland, Egyesült Államok).

9. Oktatásügy és oktatáspolitika a harmadik világban (egy választott ország alapján)

• Báthory Zoltán - Falus Iván eds. 1997. Pedagógiai Lexikon. Budapest: Keraban (a harmadik világra vonatkozó szócikkek)
  • Myrdal, Gunnar 1974. Korunk kihívása, a világszegénység. Budapest: Gondolat Kiadó
  • Daele, Henk van 2001. Összehasonlító pedagógia. Debrecen: Kossuth Egyetemi Kiadó
  • UNESCO IIEP Planipolis. (választott földrész választott országa)

10. Oktatáspolitika: tudományelméleti és -történeti kérdések

• Bajomi I ed (2010), Oktatás és politika. Educatio ® 19, 1. tematikus szám.
  • Berényi E, Imre A, Török B 2015. Oktatáspolitikai modellek és elemzések. Budapest: OFI
  • Kozma Tamás, Sike Emese eds. 2006. Pedagógiai informatika. Debrecen: Kossuth Egyetemi Kiadó.
  • Kozma Tamás 2012. Oktatáspolitika. (Elektronikus jegyzet.) Debrecen -- Pécs.
  • Nagy Péter Tibor, Lukács Péter eds, 2004: Oktatáspolitika. Bp: Új Mandátum Kiadó